Yazı Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 07:42 Bu yazı 654 kez okundu
 
Toplumsal dayanışma Paketi kime yarar?
Prof.Dr. Vedat Yorucu
vyorucu@hotmail.com
 
 

Temelde Reel sektörü ve Devlet’ten alacağı olup, aylardır ödenemeyen alacaklıların ödeneceği müjdesini veren Başbakan Tatar, aslında ekonomik büyümeye yönelik olarak adımlar atılması için pek de hazırlıklı değil. Bu paketten anlaşılan, sadece tahsilat bacağında yaşanan sıkıntıların aşılması, geriye kalan paradan bir kısmını da Turizm ve Yüksek Öğrenim sektörüne kullandırılacak olduğu anlaşılıyor.

 

Pandemi hastanemiz yok. Acil durumlarda ilk müracaat kapısı Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi. Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde çıkan yangında nereye koştuk? Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne.

 

Covid 19 pandemisi ortaya çıktı, koronavirüsü nedeniyle apar topar Burhan Nalbantoğlu karantina hastanesi oldu. Nereye koştuk? Yine Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne. Demek ki bu ülkenin sağlık konusunda nefes alma borusu Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi. Bir Üniversite araştırma hastanesi aynı zamanda. Bu üniversite, bildiğim kadarıyla binlerce kişiye istihdam kapısı yaratıyor. Yan kuruluşlarıyla beraber, Yakın Doğu Gurubu, kamudan sonra en çok istihdam yaratan kuruluşu olarak ilk sırada geliyor. Bunu bir yere not edelim. Tekrar bu konuya döneceğim.

 

Turizm tamamen durdu. Bulaşma riskine bağlı olarak her yeri kapattık. Uçuş yok, konaklama yok, turist pazarlama yok, eğlence yok. Peki Turizm sektörü 700 mlyon dolar yılda döviz girdisi sağladığına ve yarattığı istihdama göre, öncelik sırası olan ikinci bacak. Bu konuyu da bir yere not edelim.

 

Gelelim ekonominin diğer güçlü bacaklarına. İnşaat ve konut alanında yaratılan kaynak, vergi gelirleri bakımından çok önemli. Onlar için ne düşünülmüş bu pakette, pek birşey yok. Peki kime göre bir rahatlama yapılıyor. KOBİ’lere sadece ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırım desteği var. Onlar da daha çok Devlet’e borçlu olan kesim. Gününde mali yükümlülüklerini yerine getiremeyenler bu sınıfta.

 

Ülkenin ekonomisinin yatırım yapma pozisyonu şu anda ölü. Planlanan yatırım için hem kaynak yok, hem de KKTC’nin bir yatırım bütçesi yok. Ülke yatırımlarını özel sektör yatırımcısı gerçekleştiriyor. Altyapı yatırımlarını da TC kaynaklarından Ankara Hükümeti karşılıyor. Peki bizim hükümet ne yapıyor? Bizim hükümet eldekini, avuçtakini belli mevzuata, ya da daha çok eylem yapıp sokağa dökülenin çıkartacağı sese göre üleştiriyor. Bunu da tam beceremiyor aslında. Neden beceremiyor? Çünkü doğru düzgün iş yapabilecek, proje üretebilecek ekibi yok, danışmanların yanlış yönlendirmeleri ekseninde icraat yapmağa kalkıyor. Önceden hazırlanmış projeler, takvimler, eylem planları olmalı, aksiyon planına göre para harcanmalı. Bu zaafiyetimizi Türkiye Hükümetleri çok iyi görüyor maalesef.

 

Başbakan Ersin Tatar basın toplantısında, paketin detaylarını açıkladı, paketin 1 milyar 144 milyon TL tutarında olduğunu bildirdi. Tatar, koronavirüs salgını nedeniyle, turizm ve yüksek öğrenime bağlı ekonomide ciddi bir daralma yaşandığını, tedbirler için ciddi bir çaba harcadığını kaydetti. Reel sektör ve altyapı yatırımlarına yönelik kamudan olan 385 milyon TL’lik alacakların tümünün bir ay içerisinde ödeneceğini talep ediyor. 2020 Ocak ayına kadar Sosyal  Sigorta ve Sosyal Güvenlik pirimleri Yerel işgücü prim borçlarının tamamını ödemiş olan işletmelere (Bankacılık ve Finans, Casino, Bet Ofis, Gece Klüpleri ve GSM operatörlerihariç) tüm çalışanları için işverence beyanedilen pirime esas kazanç toplamının 75’i Devlet tarafından karşılanacağını taahüt ediyor.

 

Tüketicilere yönelik, büyüklüğü 185 metre kareyi geçmeyecek  tek konut alımı amacıyla yılsonuna kadar kullandırılacak Türk Lirası cinsinden 300.000.-TL’ye kadar kredilere, vadesinden bağımsız olarak, 3 yıllık süre ile Kredi Faiz Destek Fonu’ndan yüzde 3 finansman desteği sağlanacağının vaadinde bulunan hükümet, öncelikli olarak turizm ve yüksek öğrenim sektörleri olmak üzere “reel sektör” üçüncü paket çalışması yapılacağının öngörüsünde bulunuyor. Halbuki işe burden başamalıydı.

 

2020 yılının geri kalanında başta hastane, okul ve yol inşaatları olmak üzere tüm altyapı yatırımlarına yaklaşık 500 milyon TL bütçe ile hız verileceğini taahhüt ediyor.

 

Başta Turizm ve Eğitim için söz verdiği destek kalemi 350 milyon TL. Yani 50 milyon dolar. Hükümetin YDÜ Hastanesi borcuna yetmez. Hani siz o zaman turizmcinin teşvik sorununu nasıl çözeceksiniz? Onbinlere istihdam yaratan, özel sektör yatırımcısını karşısına alıp işin Pratik çözüm yöntemlerini üretemeyen bu hükümetin ömrü uzun gitmez. Benden uyarması…

 
Etiketler: Toplumsal, dayanışma, Paketi, kime, yarar?,
Yorumlar
Haber Yazılımı