Yazı Detayı
04 Nisan 2020 - Cumartesi 13:32 Bu yazı 1044 kez okundu
 
Kriz Zamanları İletişim ve Kamu Diplomasisi
Güngör Yavuzaslan
yavuzaslan74@gmail.com
 
 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile başlayan yeni dönemde iletişim alanındaki yansımaları en belirgin şekilde kriz dönemlerinde görülüyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, dünya genelinde yeni tip korona virüsün (Kovid-19) ilk görülmeye başlandığı andan itibaren doğru ve gerçek bilgi akışı için çalışmaya başladı. İletişim kriz dönemlerinde toplumsal barış ve dengeler için artık en önemli etken. Türkiye nasıl Kaşıkçı vahşetinde nasıl uluslararası alanda başarılı bir kamu diplomasi uyguladıysa şimdi yeni tip korona virüs (Kovid-19)  salgınında aynı şekilde bir uygulama yürütüyor.

 

Trol Virüsler Aşırı Aktif

15 Temmuz hainliği ve öncesi üst akıl tarafından sosyal medya alanında organize edilen TROL virüsleri şimdi yeni tip korona virüs (Kovid-19)  salgınında aktif şekilde yalanlarını ve algılarını yayıyorlar. Ülkemiz üzerine bir kara algı operasyonu yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzerinden Türkiye, milletimiz hedefe alınmış durumda. Ne yazık ki bilgi eksikliği olan birçok vatandaşımız bu trol yalanlarına inanarak benzer paylaşımlar yapıyorlar. Bu duruma karşı siber güvenlik birimleri değil . Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ciddi bir mücadele veriyor. Bilgiye ve kaynağa dayanan açıklamalarla kamuoyu aydınlatılıyor.

 

Medyamız Hasan Tahsin Duruşu Göstermelidir

Milli ve yerli olmak sadece bir söylem ya da slogan olmamalıdır. İzmir’e adım atan Yunan askerlerine ilk kurşuna atan gazeteci Hasan Tahsin’i örnek alarak şu zor günlerde biz gazeteciler mücadele etmeliyiz. Sağlığımıza ve geleceğimize saldıran virüs salgınına karşı zor günlerde ekranlarda söylenenlerden, yazılanlara ve yapılan haberlere kadar her şey önemli. İnsanlar evlerinde haberleri ve sosyal medyayı takip ederken gazeteciler ‘’Hasan Tahsin’’ ruhuyla hareket etmelidir.

 

Güzel Günler Göreceğiz Huzurlu ve Mutlu

Dünya tarihinde yüzlerce savaş ve salgın yaşandı. İnsanlık her zaman geleceğini tehdit eden olaylar yaşadı. Güçlü devlet ve yönetim yapısı olan toplumlar bu süreci en az zararla atlattı. Bu zor günler elbette geçecek ‘’ güzel günler göreceğiz huzurlu ve mutlu’ ’İnanmak , sabretmek ve kurallara uymak gerekiyor. İletişim Başkanlığı başarılı bir kamu diplomasisi yürütüyor. Hepimize görev düşüyor. Olaylar biter bir gün kimin ne yaptığı ya da yapmadığı akılda kalır sadece..

 
Etiketler: Kriz, Zamanları, İletişim, ve, Kamu, Diplomasisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı