Yazı Detayı
24 Mart 2020 - Salı 18:40 Bu yazı 1390 kez okundu
 
Duyarsız Bir Toplum Olmuşuz
Talat Ürer
talat1967urer@gmail.com
 
 

“Duyarsızlık, ilgisizlik ya da kayıtsızlık bir insanın toplumun veya diğer insanların duygusal, sosyal veya fiziksel yaşamlarına ilgi duymamasıdır.

 

Duyarsızlık fertleri tek başına etkileyebileceği gibi toplumları veya grup halinde insanları da etkileyebilir. Örneğin diğer ülkelerde veya ülkenin diğer bölgelerinde yaşanan savaş, ölüm, açlık gibi zorlukları önemsemeyerek sadece kendi sorunlarıyla ilgilenmek duyarsızlık olarak nitelenir.”

 

 “Derviş’ e sormuşlar: En zor olan nedir?

 

“Söz” dür demiş”; anlatması da zordur, anlaması da”

Günlerdir Devlet mekanizmalarının ve de alınması gereken kişisel önlemlerle “CORONA” virus salgının süratle yayılımı devam ederken umursuz vurdumduymaz hale gelmişiz ki, piknik alanlarını, kordon boylarını, kahve toplantılarını, mangal partilerini, sanki de Devletin verdiği idari tatilin “tatil” kelimesinin gereğini yaparmış gibi sokaklara dökülmüşüz. Aslında bizler 1974 yılını hatırlayanlar “Sokağa Çıkma Yasağı’ nın “ nasıl uygulandığını çok iyi bilmekteyiz. Uygulamanın da nasıl olacağını çok iyi öğrenmiş durumdayız.

 

Ancak, o kadar çok gözümüzde at gözlüklerini çıkarmak istemezcesine  davranıyoruz ki dünyada şu an itibarı  ile (17:00) 343,543  kişiye Corona Virüsü bulaşmış, 14,750 kişi vefat etmişken, 97,630 kişi tedavi edilmişken ve yaşam savaşı veren tedavisi süren bir o kadar  insan varken, bizlerin bunu umursamadan yaptıklarımıza baksanıza. Hiç de hoş olmayan sağlığı hiçe sayarak yaptıklarımız. Sözüm genele  değil tabii ki de, bu tutum içerisinde olanlara.  Bilinçsizlik diyenler var diye geliyor kulağıma. Hiç de öyle değil aslında. Herşeyi  bilerek yaptığımız hareketler ve düşünceler.

 

İnsanların bu tür olumsuz düşünceleri karşısındaki tepkisizlikleri korkudan ziyade, toplum içindeki sorumluluğunun paylaşıldığının düşünülmesi ve gerçekten müdahale edilmesi gereken bir durum olup olmadığı ikilemi içerisinde oldukları kanısındayım. Gözden kaçırdığımız tek ve önemli şey empati  kuramamaktır. Başkalarının başına gelen olaya tepkisiz ve duyarsız kalan kişinin yarın mağdur olmayacağı kesin değildir. Olayı yani bu illet virüsü yaşayan insanlarla empati kurup öyle davranmamız ve tepki vermemiz  gerekir.

 

Son söz olarak ta şunu söylemek isterim ki;

 

“Yaşamak, insani görevleri yerine getrimekle olur”

 

NOT: CORONA VİRUS KAYNAĞI: https://www.youtube.com/watch?v=qgylp3Td1Bw&feature=youtu.be adresinden alınmıştır

 
Etiketler: Duyarsız, Bir, Toplum, Olmuşuz,
Yorumlar
Haber Yazılımı