Yazı Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 18:39 Bu yazı 1231 kez okundu
 
Aidiyet Duygusu
Talat Ürer
talat1967urer@gmail.com
 
 

Dünyanın yaşadığı ve her geçen gün çoğalan CORONA virusün etkisiyle, ekonomik sıkıntıların, birbirine kenetlenerek ben, değil, biz düşüncesiyle aşılabileceğini ve kitlesel olarak hareket etmenin ancak size aşağıda anlatacağım cümlelerle olabileceğini düşünüyorum.

 

Her canlı ait olduğu yerde kendini daha mutlu hisseder. Kişi mutlu olduğu yere aittir. Çalışan kendini özgür ve değerli hissettiğinde hem motivasyonu hem de işine karşı sorumluluğu ve iş yerine bağlılığı artar. Çalışanların kurum hedeflerini benimsemesini sağlayarak ortak bir amaca yönelten aidiyet duygusu burada olması gerekendir. Dünyada yaşayan canlılarda ait olma hissi psikolojik olarak dayanışmayı sağlar, güven duygusunu artırır.  Çalışanın ortak hedefe sahip olması başarının altın anahtarıdır.

 

Bu duyguya sahip olmayan çalışanlarla işletmelerde kurum kültürünü oluşturmak zordur. Bir marka olmayı hedefleyen işletmenin üretimini arttırmak için aidiyet duygusunu geliştirmeye ihtiyacı vardır. Motivasyonu artırmak mutlu bir çalışma ortamı yaratmak aidiyet duygusunu geliştirir.

 

İşletmelerin başarısını etkileyen en önemli faktör çalışanların iş yerini benimsemesidir. Başarıyı hedefleyen bir işletme; çalışanının iş yerindeki varlığına, şirketin amaçlarına ve yaptığı işe yürekten inanmasını sağlamalıdır. Kişilerde bu inanç ancak işini sevmesi ve severek yapması ile mümkün olur. İşte bunu başarabilmek için mutlaka bunun geliştirilmesine ihtiyaç vardır.

 

Diğer bir deyişle çalışanlar, işletmeye karşı aidiyet duygusu taşımalıdır.

 

Son söz olarak da şunu söylemek isterim ki; başarıyı hedefleyen bir çalışan  iş yerindeki varlığına, şirketin amaçlarına ve yaptığı işe yürekten inanmalıdır. Kişilerde bu inanç ancak işini sevmesi ve severek yapması ile mümkün olur.

 

ÖZLÜ SÖZ:  “Ben” değil “Biz” ile düşünmek lazım.

 
Etiketler: Aidiyet, Duygusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı