Küresel Piyasalarda, Asya Hisseleri Yükseldi, Dolar ise..

0

Asya hisseleri, ticaret geriliminin hafiflediğine dair işaretlerin risk iştahını artırmasıyla hafta boyunca elde ettiği kazançları genişletti. Dolar istikrar sağladı ve Hazine tahvillerinin faizi, kazançlarını azalttı.

Sydney’den Tokyo’ya, hisse senetleri, gün içi seviyelerinden geri çekilse de yükseldi. Hong Kong hisseleri ralli yaptı ve ABD endeks vadelileri düştü. S&P 500 Endeksi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Trans Pasifik Ortaklığı’na yeniden katılmayı değerlendirmesinin ardından yukarıdan kapandı.

Petrol, yatırımcılar ABD’nin Suriye’ye askeri harekat düzenleme olasılığını değerlendirirken bu hafta elde ettiği kazançları kıstı. Bir yandan, Çin’de açıklanan yuan cinsinden ihracat rakamları, Mart ayında beklenmedik şekilde yüzde 9.8 düşüş gösterdi.

ABD Doları, piyasalara geri dönen risk iştahıyla birlikte kazançlarına tutunsa da, haftayı ekside kapatmaya yöneldi. Yatırımcılar, ticaret savaşı ve Suriye’ye ilişkin gelişmeleri sindirmeye devam ediyor.

Dolar, yükselen Hazine tahvili faizlerinden destek buldu. 10 yıllıkların faizi, gece boyunca 5 baz puan yükselerek Mart ayının sonundan bu yana olan en yüksek seviyeye ulaştı.

Dolar/yen, artan risk iştahıyla birlikte Cuma günü 1-1 buçuk ayın en yüksek seviyesine yaklaştı. Parite, bu hafta yaklaşık yüzde 0.3 yükseldi.

Blomberg

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi yazınız