Haber Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 08:45 Bu haber 7618 kez okundu
 
Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?
Fiyatı ne kadar olacak? TOGG Ceoʹsu meraklıların gönlüne su serpti
TEKNOLOJİ Haberi
Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?

Türkiyeʹnin 60 yıllık hayali gerçek oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın katıldığı törenle tanıtılan Türkiyeʹnin Otomobili büyük beğeni topladı.

 

İlk araç 2022ʹde banttan inecek. Büyük beğeni toplayan yerli oto ʹdoğuştan elektrikliʹ. 300 ve 500 kilometre menzil opsiyonlarına sahip Türkiyeʹnin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşıyor. Araç 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile de 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, ʹHayalimiz, tüm hakları ülkemize ait olan, tasarımcılarımızın ve mühendislerimizin emekleriyle yoğrulan, milli teknolojilerle üretilen, dünyaya adımızı duyuracak bir otomobile sahip olmaktı. Elini taşın altına koyan babayiğitler ortaya çıktı ve Türkiyeʹnin Otomobili Girişim Grubuʹnu (TOGG) kurdu. Kendilerine çok teşekkür ediyorumʹ dedi.

 

HAKLARI YÜZDE 100 TÜRKİYEʹYE AİT

TOGG CEOʹsu Gürcan Karakaş, yola çıkarken, fikri sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiyeʹye ait olan, en güncel halde küresel bir marka yaratmayı hedeflediklerini söyledi.Karakaş, ürün gamında 15 sene içinde 5 model olacağını vurgulayarak, ʹİlk 2 senede SUVʹla başlayıp, akabinde 18 - 24 ay içinde C segment sedanımızı getireceğiz. Bu markanın isimlendirme sürecini önümüzdeki sene ortası tamamlamayı düşünüyoruzʹ dedi.

 

ʹHIZSEVERLERʹ KOLTUĞA YAPIŞIR

200 beygir ve 400 beygirlik iki alternatif olacağını ifade eden Karakaş, şunları kaydetti: ʹAracımızı arkadan itişli veya çift motor dört çeker olarak düşündük. 200 beygirli aracımız ile 7.6 saniyede, 400 beygirli aracımız ile 4.8 saniyede aranızdaki hızseverleri resmen koltuğa yapıştıracağız. 500 kilometre menzil ve hızlı şarj ile 30 dakikanın altında şarj imkanı sağlıyoruz.ʹ

 

ʹEN UYGUN ARAÇ OLACAKʹ

Otomobilin ʹenʹlerine işaret eden Karakaş, ʹSegmentinde en uzun aks mesafesi olan otomobilden bahsediyoruz. En geniş iç hacme ve en yüksek performansa sahip olacak. Toplam sahip olma maliyetinde ise elektrikli araç olmanın verdiği avantaj ile en uygun araç olacak. 2022 yılında seri üretime başladığımızda bizim şirketimiz ödenmiş öz sermayesi en yüksek otomobil şirketi olacakʹ dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Yerli, otomobilin, fiyatı, ne, kadar, olacak?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı