Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 13:56 Bu haber 6403 kez okundu
 
Yerli Elektromanyetik Top Sistemi TUFAN rekor kırdı
Mühimmatın namludan yüksek hızla çıkması, klasik silahlara nazaran çok daha uzun menzillere atış¸ yapılabilmesi anlamına geliyor.
TEKNOLOJİ Haberi
Yerli Elektromanyetik Top Sistemi TUFAN rekor kırdı

Elektromanyetik fırlatma konusunda 2014ʹten bu yana çalışmalar yürüten ASELSAN, yeni bir başarıya imza attı.

 

ASELSANʹın TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi, son testlerde dünyada sayılı ülkenin yapabildiği bir rekora imza attı. 

 

TUFANʹDAN BÜYÜK BAŞARI

Savunma Sanayii Başkanı Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, özgün imkanlarla geliştirilen Elektromanyetik Top Sistemi TUFAN ile yapılan atışta, namlu çıkış enerjisi rekoru kırıldığını belirtti.

 

ʹNAMLU ÇIKIŞ ENERJİSİ REKORU KIRILDIʹ

Demir, Twitterʹdan yaptığı paylaşımda, ʹDünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı elektromanyetik fırlatma sistemine dair testlerimiz sürüyor. ASELSANʹda kurulan Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Geliştirme Laboratuvarı açılışında Elektromanyetik Top Sistemi TUFAN ile yapılan atışta namlu çıkış enerjisi rekoru kırıldıʹ ifadelerine yer verdi.

 

HAVADA VE KARADA ETKİLİ

Elektromanyetik fırlatma sistemleri, geleceğin hava savunma silahı olarak gösteriliyor. Bu teknoloji kullanılarak geliştirilen ve ʹrailgunʹ adı verilen silahların çok uzun mesafelerde etkili olması, savunma alanında önemli bir kuvvet çarpanı olarak yer alması öngörülüyor.

 

NAMLUDAN YÜKSEK HIZDA ÇIKIYOR

Mühimmatın namludan yüksek hızla çıkması, klasik silahlara nazaran çok daha uzun menzillere atış¸ yapılabilmesi anlamına geliyor. Türkiyeʹde geliştirilecek akıllı mühimmatlar ile birlikte ʹrailgunʹ sistemleri hem uzun menzilli kara topçu silahı hem de çok etkili bir hava savunma silahı olarak kullanılabilecek. Elektromanyetik fırlatma sistemleri sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyasal patlayıcı kullanılan konvansiyonel silahlara göre çok daha etkili silah sistemlerine sahip olması sağlanacak.

 

AMAÇ DÜNYA MARKASI OLMAK

ASELSAN, ilerleyen dönemde bu teknolojinin tüm alt bileşenlerini geliştirmeyi sürdürerek daha ağır mühimmatların daha yüksek enerjilerle fırlatılmasını hedefliyor. Bu konuda ABD başta olmak üzere Almanya, Fransa, Çin, Rusya, Güney Kore gibi ülkelerde de çalışmalar yürütülüyor.

 

ASELSAN, bu alanda geliştireceği ürünlerle dünyanın önde gelen üreticilerinden birisi haline gelmeye çalışıyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Yerli, Elektromanyetik, Top, Sistemi, TUFAN, rekor, kırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı