Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 16:50 Bu haber 3368 kez okundu
 
Türk havacılık tarihinde bir dönem sona erdi...
Türk havacılık tarihinde bir dönem sona erdi...İflas başvurusunda bulundu
TÜRKİYE Haberi
Türk havacılık tarihinde bir dönem sona erdi...

Türk havacılık tarihinde bir dönem sona erdi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüʹnün (SGHM) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, uzun süredir yaşadığı finansal sıkıntılarla gündemde olan Atlasglobalʹın (Atlasjet) iflas başvurusunda bulunduğu ve uçuşlarının durdurulduğu açıklandı.

 

SGHMʹnin Twitterʹdan yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

ʹAtlasjet havayolları, operasyonlarını sürdüremediğinden iflas başvurusunda bulunmuş olup uçuşları durdurulmuştur.ʹ

 

UÇUŞLARINA ARA VERMİŞTİ

Atlasglobal, ekonomik gerekçelerle tarifeli seferlerine 26 Kasım-21 Aralık 2019 tarihleri arasında ara vermişti. 21 Aralıkʹta tekraruçmaya başlayan şirket bu tarihteki ilk uçuşunu, KK2001 seferiyle İstanbul Havalimanıʹndan Londraʹya gerçekleştirmişti. Atlasglobal 8 Ocakʹta da Avrupa uçuşlarına Mart ayı başına kadar ara verdiğini duyurmuş, azalan talep nedeniyle iç seferlerdeki tarife sayısını düşürmüştü. Şirket uçuşlarının durdurulmasına gerekçe olarak talep azlığını göstermişti.

 

İLK UÇUŞUNU 1 HAZİRAN 2001ʹDE GERÇEKLEŞTİRDİ

Atlasglobal 14 Mart 2001ʹde ʹTarifesiz İç Hat ve Dış Hat Uçuşlarda Yolcu ve Kargo Taşımacılığıʹ gerçekleştirmek üzere kuruldu ve ilk uçuşunu 1 Haziran 2001ʹde gerçekleştirdi. Şirket, iç ve dış hat tarifeli uçuşlarına 2004 yılında başladı. Atlasglobal Türkiyeʹde IOSA sertifikalı ilk IATA üyesi özel hava yolu oldu. İki uçak ile faaliyete başlayan Atlasglobal filosunu 16 uçağa çıkarıp, 35 farklı ülkede 50ʹden fazla noktaya uçuyordu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Türk, havacılık, tarihinde, bir, dönem, sona, erdi...,
Yorumlar
Haber Yazılımı