Haber Detayı
23 Haziran 2020 - Salı 16:55 Bu haber 7261 kez okundu
 
Turizm Bakanlığı Bunun Neresinde? İşte Belgeler ile jet krizi
Özel jet krizinin ardından Turizm Bakanının görevden alınması ve akıllarda kalan sorular ülke gündemini halen meşgul ediyor.
TURİZM Haberi
Turizm Bakanlığı Bunun Neresinde? İşte Belgeler ile jet krizi

Özel jet krizinin ardından Turizm Bakanının görevden alınması ve akıllarda kalan sorular ülke gündemini halen meşgul ediyor.

 

Turizm Bakanlığı bir komploya kurban mı edildi? Ünal Üstel günah keçisi mi ilan edildi?

 

Mecliste DP milletvekili Serdar Denktaş’ın polis raporunu okumasının ardından yok artık dedirtti !

 

Muhalefet partileri  raporun ardından Turizm Bakanlığının burada hiçbir suçu yok söylemleri ise gündeme bomba gibi düştü…

 

Turizm Bakanlığı bu uçak krizinin neresindeydi.?

 

Anex Tour dünyanın dört bir tarafından turist getiren büyük bir tur operatörü. 

 

Biraz geçmişe gidelim.  Anex tour (Cyprus Deluxe Global Ltd ) Lapta’da inşa edilecek marina için ihaleye girer ve ihaleyi Kıbrıs Arenco Yatırım kazanır.  Kazanan şirket 27.02.2020 tarihinde ihale sürecinde art niyetin olduğunu beyan ederek ihaleden çekilme kararı alır. Lapta belediyesi ise 18.05.2020 tarihinde ihaleden ikinci çıkan Anex tour (Cyprus Deluxe Global Ltd )’e yazılı olarak; “18/05/2020 tarihli ve 02/2020 sayılı İhale Değerlendirme Komisyon Kararı kapsamında,  Kamu İhale Yasası’nın 77. Maddesinin 3. Fıkrası tahtında sözleşmenin imzalanması ile ilgili sürenin 26/06/2020 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmasına ve ihaleyi kazanan firmanın söz konusu tarihe kadar sözleşmeyi imzalamaması halinde, ihale sürecine ihaleye katılan ikinci şirket olan Cyprus Deluxe Global Ltd. ile devam edileceği kararı alınmıştır. ( Bu karar Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ tarafından imzalı belgede yazar)” ifadeleri kullanılır.

 

Ve nitekim ( Cyprus Deluxe Global Ltd) Anex Tour  yetkililerinin daha önce teklif attığı ve imza aşamasına geliyor olmasından ötürü  Anex Tour Ceosu’nun 26’sından önce imza atacakları marina inşaatı öncesi yeri görmek maksadıyla ilgili kurum olan Turizm ve Çevre Bakanlığı ile irtibata geçerler.

 

Turizm Bakanı Ünal Üstel ise ülkenin kalkınmasına ve yatırımcıya destek vermek üzere gelen talebi bakanlar kurulunda dile getirir.

 

Bakanlar Kurulunda da onayı alınan geleceklerin isim listesi daha sonra Sağlık Bakanlığı tarafından ilgili kurumlara dağıtımı yapılır..

 

Dağıtımı yapılan belgede ise; “ Özel uçakla ülkemize giriş yapacak aşağıdaki isimleri belirtilen kişilerin ülkeye giriş yapmalarında ve merkez karantinaya girmelerinde Bakanlığımızca bir sakınca bulunmamaktadır.”

Bu yazılar kimlere gitti?

 

Sağlık Bakanlığına,

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına,

 

Polis Genel Müdürlüğü’ne

 

Sivil Havacılık Dairesi Müdürlüğü’ne

 

Temel Sağlık Hizmetleri  Müdürlüğü’ne

 

Turizm ve Çevre Bakanlığına…

 

Turizm Bakanı Ünal Üstel ise, “Bugün aynı talep yine gelse turizm bakanlığı olarak yatak kapasitesinin artırılmasına yönelik hangi yatırımcı isterse başvursun yine isimlerini ilgili kurumlara iletirdik. Bizim görevimiz isimleri sağlık bakanlığına bildirdiğimiz ve verdikleri izin belgesini önergenin ekine koyarak bakanlar kuruluna sunduğumuz an biter”

 

İşte burada Turizm Bakanının görevi bitiyor…  Ardından cereyan eden hadiseler ise Turizm Bakanlığının tamamen dışında  gerçekleşiyor..

 

Şimdi soralım…!

  • Muhaceret işlemleri yapılmadıysa kim suçlu? İçişleri Bakanlığı
  • Gümrük kontrolü yapılmadıysa kim suçlu? Maliye Bakanlığı
  • Özel araçla transfer sağlandıysa kim suçlu? Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı
  • Karantina diye götürülen otelde kriterlere uyulmadıysa kim suçlu? sağlık Bakanlığı
  • Otelden dışarıya çıkıldıysa kim suçlu? Polis Genel Müdürlüğü
  • Peki Turizm ve Çevre Bakanlığı bunun neresinde?
  • Turizm Bakanlığına önce 3 isim verilmiş ardından 9 olmuş.. yazışmalarda kimlik bilgilerine kadar ilgili kurumlara bildirilmiş ve izinler alınmış mı? Evet
  • Bu insanları Turizm Bakanlığımı davet etti? Hayır kendileri gelme talebinde bulundular

 

*Özel araç göndermek veya transferi sağlamak ise Turizm Bakanlığını’nın dışında gerçekleşiyor…

* 1. Şirketin (Kıbrıs Arenco Yatırım)’in ihaleden çekildiğine dair yazışma Lapta Belediye Başkanı tarafından belediye meclisinde okunur. (evrakın meclise sunumu ve meclis toplantılarının ses kayıtları meclis üyelerinde mevcut)

Üstteki Lapta Belediyesi tarafından yazan belge  ise 26 Haziran'a kadar 1. şirketin imza atmaması halinde ihalenin Anex Tour ( Cyprus Deluxe Global Ltd) 'e kalacağını ibraz eden yazı...

Turizm ve Çevre Bakanlığı bunun neresinde?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turizm, Bakanlığı, Bunun, Neresinde?, İşte, Belgeler, ile, jet, krizi,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı