Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 11:33 Bu haber 4162 kez okundu
 
Trump: ˮNisanda havaların ısınmasıyla koronavirüs biterˮ
DÜNYA Haberi
Trump: ˮNisanda havaların ısınmasıyla koronavirüs biterˮ

Trump, yarın ön seçimlerin yapılacağı New Hampshire eyaletinde düzenlediği miting öncesinde Fox televizyonuna, Çin ile ikili ilişkileri ve yeni tip koronavirüs salgınını değerlendirdi.

 

Çinʹin virüs salgınıyla ilgili gayet profesyonelce davrandığını vurgulayan Trump, ˮÇinʹin çok yakında virüsü kontrol altına alacağına inanıyorum. Nisan ayında havaların ısınmasıyla koronavirüs de bitmiş olur.ˮ diye konuştu.

 

ˮEn iyi uzmanlarımızı gönderiyoruzˮ

Trump, ABDʹnin virüsün ortaya çıktığı Çinʹin Vuhan bölgesine Dünya Sağlık Örgütü uzmanları gönderdiğine işaret ederek, ˮÇin ile yakından çalıştığımızı söyleyebilirim. Oraya en iyi uzmanlarımızı gönderiyoruz.ˮ değerlendirmesinde bulundu.Çin ile yapılan ticaret anlaşmasının da iki ülke ilişkilerine katkı sağladığını belirten Trump, anlaşmadan sonra Çinʹin ABDʹye saygı duymaya başladığını vurguladı.

 

Söz konusu anlaşma sayesinde Çinʹin milyarlarca dolarlık ABD ürününü tekrar satın almaya başladığını aktaran Trump, ˮVirüsün Çinʹin ABD mallarını satın almasını etkileyeceğini sanmıyorum. Çin virüsü yok etmek için çok çalışıyor, biz de onlarla iletişim halindeyiz.ˮ dedi.

 

Çinʹdeki koronavirüs salgınıYeni tip koronavirüs ilk olarak 12 Aralık 2019ʹda Vuhanʹda tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık 2019ʹda kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha ˮgizemli hastalığınˮ görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.Pekin yönetimi, ülke içinde salgınla mücadele için çeşitli önlemler alarak Vuhanʹa girişleri yasaklamış, çıkışlara da çok özel durumlarda izin verileceğini açıklamıştı.Çinʹde ölü sayısının her geçen gün arttığı ciddi salgına dönüşen virüse karşı, henüz aşı ya da etkili bir ilaç bulunamadı. 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Trump:, ˮNisanda, havaların, ısınmasıyla, koronavirüs, biterˮ,
Yorumlar
Haber Yazılımı