Haber Detayı
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 08:27 Bu haber 2874 kez okundu
 
Pakistan Başbakanı dünyaya ilan etti...
Pakistan Başbakanı, Cammu ve Keşmir'i sınırları içinde gösteren harita açıkladı
DÜNYA Haberi
Pakistan Başbakanı dünyaya ilan etti...

Pakistan'dan tarihi bir hamle geldi. Pakistan Başbakanı İmran Han, Cammu ve Keşmir'i sınırları içinde gösteren yeni bir harita açıkladı ve dünyaya ilan etti. Söz konusu yeni haritanın Pakistan Bakanlar Kurulu, muhalefet ve Keşmir liderliği tarafından onaylandığını vurgulayan Han, bunun ülke için tarihi bir gün olduğu belirtti. Hindistan ise, Pakistan'ın bu adımını "siyasi saçmalık tatbikatı" olarak değerlendirildi.

 

Ülke basınındaki habere göre İmran Han, Cammu ve Keşmir'in özel yönetim statüsünün kaldırılmasının 1. yılının arifesinde açıkladığı haritada, bölgeyi kendi toprakları olarak gösterdi.

 

Başbakan Han'ın paylaştığı yeni haritada, bölge, "yasa dışı olarak işgal edilen Cammu ve Keşmir" olarak yer aldı.

 

Söz konusu yeni haritanın Pakistan Bakanlar Kurulu, muhalefet ve Keşmir liderliği tarafından onaylandığını vurgulayan Han, bunun ülke için tarihi bir gün olduğu belirtti.

Han, Cammu ve Keşmir'in Pakistan'ın bir parçası olacağını iddia ederek, bu haritanın da buna yönelik ilk adım olduğunu kaydetti.

 

Hindistan'dan yeni Cammu Keşmir haritasına tepki
Hindistan Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, İslamabad yönetiminin, yeni Cammu Keşmir haritasıyla asılsız iddialarda bulunduğu ifade edildi.


Açıklamada, Pakistan'ın bu adımı "siyasi saçmalık tatbikatı" olarak değerlendirildi.

Kaynak: (YeniŞafak) - YeniŞafak Editör:
Etiketler: Pakistan, Başbakanı, dünyaya, ilan, etti...,
Yorumlar
Haber Yazılımı