Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 08:31 Bu haber 1570 kez okundu
 
Koronavirüs ile ilgili yeni iddia: Araştırma laboratuvarında çıkmış olabilir
Bilim adamlarından koronavirüs ile ilgili yeni iddia: Araştırma laboratuvarında çıkmış olabilir
SAĞLIK Haberi
Koronavirüs ile ilgili yeni iddia: Araştırma laboratuvarında çıkmış olabilir

DailyMailʹin haberine göre; Bilim adamları, ölümcül virüsün Wuhanʹdan 300 metre ötedeki araştırma laboratuvarında çıkmış olabileceğini iddia etti.

 

Pekin destekli Güney Çin Teknoloji Üniversitesiʹnden yapılan açıklamada Wuhan Hastalık Kontrol Merkeziʹnin (WHCDC), Hubei eyaletindeki bulaşmayı ortaya çıkarabileceğini söyledi.

 

ʹVİRÜSÜN KAYNAĞI LABARATUVARDA TUTULAN HAYVANLARʹ İDDİASI

Akademisyenler Botao Xiao ve Lei Xiao tarafından kaleme alınan makalede, koronovirüsünün kaynağının WHCDCʹdeki labaratuvarda tutulan 605 hayvan olduğu iddia edildi. Öte yandan, yarasaların bir keresinde bir araştırmacıya da saldırdığını ve yarasaların kanını bir araştırmacının üzerine bulaştığını gördüklerinden bahsettiler.

 

Raporda Wuhanʹın deniz pazarından 600 mil uzakta bulunan yarasaların olabileceği ifade edildi. Yunnan ve Zhejiang bölgesinden uçan yarasaların olma olasılığının düşük olduğu ifade edildi.Ayrıca yerel halkın da bu yarasaları yediğine dair çok az kanıt var. Bunun yerine WHCDCʹden birkaç yüz metre ileriden gelmiş olabileceği yazarlar tarafından belirtildi.

 

Rapora göre WHCDCʹdeki araştırmacılardan birinin, yarasa kanının cildine değmesinden sonra iki hafta boyunca karantinaya alındığını açıkladı.Ayrıca araştırmacılar bir kene keşfetti. Bu kenenin bir hayvandan diğer hayvana enfeksiyonları taşıyabilme yeteneğine sahip olduğunu vurguladılar.

 

NE OLMUŞTU?

Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019ʹda ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiyeʹnin de bulunduğu birçok ülke, Çinʹde mahsur kalan vatandaşlarının tahliyesini gerçekleştirmişti.İlk olarak Vuhanʹda tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ʹacil durumʹ ilan etmişti. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 1666ʹya, virüsün bulaştığı kişi sayısı 68 bin 500ʹe çıktı.

Kaynak: (Haberler) - Haberler Editör:
Etiketler: Koronavirüs, ile, ilgili, yeni, iddia:, Araştırma, laboratuvarında, çıkmış, olabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı