Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 12:36 Bu haber 858 kez okundu
 
Kıbrıslı Rum bir diplomat, Türkler zekice bir oyun oynuyor.
Avrupa Birliği'nin Atina'yla istikşafi görüşmelere başlamaya hazırlanan Ankara'ya yaptırım uygulama seçeneğinden uzaklaştığı belirtildi.
DÜNYA Haberi
Kıbrıslı Rum bir diplomat, Türkler zekice bir oyun oynuyor.

Reuters'a konuşan AB diplomatı "Diyalog yaptırım tehdidine ihtiyacı azalttı" ifadesini kullanırken, Güney Kıbrıslı bir yetkili ise, dert yanarak, "Türkler zekice bir oyun oynuyor. Yunanistan'la yakınlaşarak bizim diğer ülkelerle aramızı açıyor. Kenara itilmiş gibi görünüyoruz" dedi.

 

Türkiye'nin deniz yetki alanları konusunda Yunanistan'la istikşafi görüşmelere başlamayı kabul etmesi, Avrupa Birliği'nin (AB) Ankara'ya Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama faaliyetleri nedeniyle yaptırım uygulama ihtimalini düşürdü.

 

Reuters'a konuşan üst düzey AB diplomatları ve yetkilileri, Avrupa Birliği'nin bu gelişmenin ardından Ankara'ya yaptırım uygulama tehdidini sürdürmesinin düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

 

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre bir AB diplomatı, "Diyalog yaptırım tehdidine ihtiyacı azalttı. Bu yüzden şu an 27 üye arasında böyle bir adım için konsensüs yok" ifadesini kullandı.


Ajans, Türkiye'nin Güney Kıbrıs açıklarındaki sismik araştırma gemisi Oruç Reis'i Antalya Limanı'na çekmesinin de tansiyonun düşmesine yardımcı olduğunu belirtti.

 

Bir başka AB diplomatı ise Brüksel'de 24-25 Eylül'de yapılması planlanan ve Türkiye'ye odaklanılması beklenen AB Liderler Zirvesi'nin ertelenmesinin de daha fazla zaman kazanılmasını sağlamak açısından önemli olduğunu söyledi.

 

"TÜRKLER ZEKİCE BİR OYUN OYNUYOR! TÜRKİYE BİZİ KENARA İTİLMİŞ GİBİ GÖSTERİYOR" 

Doğu Akdeniz krizindeki bu olumlu gelişme, AB'nin Belarus konusundaki tavrını ise daha büyük bir belirsizliğe itti.

 

Yunanistan tarafından desteklenen Rum Yönetimi, Brüksel'in Ankara'ya karşı daha sert bir duruş sergileyene dek Belarus'a yönelik AB yaptırımlarını bloke ediyor. AB yaptırımları için 27 üye ülkenin de desteği gerekiyor.

 

Kıbrıslı Rum bir diplomat Reuters'a yaptığı açıklamada "Korkarım, bu şekilde giderse Belarus konusunda ısrar etmek zorunda kalacağız. Elimizdeki tek silah o" diyerek AB'nin kendilerine başka bir diplomatik yol bırakmadığını belirtti.

 

Söz konusu diplomat, "Türkler zekice bir oyun oynuyor. Yunanistan'la yakınlaşarak bizim diğer ülkelerle aramızı açmaya çalışıyorlar" dedi. Rum diplomat, "Biz kenara itilmiş gibi görünüyoruz" diye ekledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kıbrıslı, Rum, bir, diplomat,, Türkler, zekice, bir, oyun, oynuyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı