Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 13:04 Bu haber 4911 kez okundu
 
Gazeteci Çölaşan'dan Cumhurbaşkanı Akıncı'ya Sert Eleştiri
Bu adam halk tarafından seçilmiş, şimdi ise kendi ülkesini satışa getirmeye çalışan sözüm ona bir cumhurbaşkanı! Gerçek bir liboş."
TÜRKİYE Haberi
Gazeteci Çölaşan'dan Cumhurbaşkanı Akıncı'ya Sert Eleştiri

Sözcü Gazetesi köşe yazarlarından Emin Çölaşan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın The Guardian gazetesine verdiği demeç sonrası; ” Bu adam halk tarafından seçilmiş, şimdi ise kendi ülkesini satışa getirmeye çalışan sözüm ona bir cumhurbaşkanı! Gerçek bir liboş." sözleriyle eleştirdi.

 

İşte Emin Çölaşan'ın o köşe yazısının tamamı

 

Bak şu adamın söylediğine…

Sevgili okurlarım, önce şunu hep birlikte bir daha kabul edelim…

Kıbrıs, Türkiye'nin ulusal davasıdır. Kıbrıs'ta yaşayan Türk kardeşlerimiz uzun yıllar Rum baskısı altında ezildiler. Onları adam yerine koyan yoktu. Niceleri öldürüldü, toplu katliamlar birbirini izledi. Sonunda Türk Ordusu 1974 yılında Kıbrıs'a ayak bastı ve sorunun bu boyutu böylece çözülmüş oldu. Bu harekatta sadece askerlerimizden 498 şehit verdik, bir muhribimiz battı. Sonrasına gelince, orası biraz karışık! Kurduğumuz KKTC'yi bizim anlı şanlı dostumuz ve kardeşimiz (!) İslam ülkeleri başta olmak üzere bugüne kadar tanıyan çıkmadı.

 

KKTC, Türkiye'nin çok büyük parasal yardımlarıyla ayakta duruyor. Oteller, kumarhaneler ve üniversiteler ülkesine dönüşmüş durumda. Bu KKTC'nin bir cumhurbaşkanı var. Adı Mustafa Akıncı…

 

Birkaç gün önce yabancı gazetelere verdiği demeçte mealen şunları söyledi: “Rum tarafı ile aynı çatı altında olmalıyız… Ben ikinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım. Sözlerimin arkasındayım.” Bu adam halk tarafından seçilmiş, şimdi ise kendi ülkesini satışa getirmeye çalışan sözüm ona bir cumhurbaşkanı!

 

Gerçek bir liboş.

 

İstediği gibi konuşsun, ağzının payını veririz de, Tayfur Sökmen ile ilgili sözleri tam bir cehalet örneği ve terbiyesizliktir. O sözlerin altında kalmayız.

 

Sen kimsin de kendini rahmetli Sökmen ile kıyaslıyorsun! O bizim milli kahramanımız, Hatay'ın ilk ve son cumhurbaşkanıdır. Sen o işleri elbette bilmezsin, birkaç cümle ile anlatmaya çalışayım… Atatürk'ün en büyük emellerinden biri, Fransız işgali altında yaşamakta olan ve Suriye toprağı sayılan Hatay'ı Türkiye'ye katmaktı. Bu konuda çok çaba harcadı. Çoğunluğu Türklerden oluşan Hatay Meclisi'ni kurdurdu… Rahmetli Sökmen bunlar olurken Atatürk'ün sağ kolu ve en büyük yardımcısı olarak görev yaptı. Ancak Atatürk'ün ömrü, Hatay'ın Türkiye'ye katılışını görmeye yetmedi.

 

İnönü cumhurbaşkanı idi ve bu olay 1939'da gerçekleşti… Ve Tayfur Sökmen isimli sivil kahraman, Hatay'ın ilk ve son cumhurbaşkanı seçildi. 1980 yılındaki ölümüne kadar uzun yıllarını da Meclis çatısı altında Hatay milletvekili olarak geçirdi.

 

Ey Mustafa Akıncı denilen adam, sen kimsin ki Tayfur Sökmen'e dil uzatmaya yelteniyorsun! İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacakmışsın, öyleyse kimlerin peşinde dolanıyorsun? Onun büyüklüğünü, vatana yaptığı hizmetleri geçmişteki neyinle, hangi marifetlerinle küçümsemeye kalkışıyorsun? Bu haddini ve Türkiye'nin yakın tarihini bile bilmez adama söylenecek çok daha ağır sözler var da bugünlük bu kadar!

 

Kaynak: Sözcü

 

Liboş'un anlamı 

"Liberal gözüken ama gerçekte çıkarına bakan, çıkarcı liberal anlamında" veya  "Liberal ekonomiyi ve liberal siyaseti savunurken çabucak zengin olmayı amaçlayan ve bu yolda hiçbir değer yargısını kabul etmeyen, her şeyi mübah gören kimse "

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gazeteci, Çölaşan'dan, Cumhurbaşkanı, Akıncı'ya, Sert, Eleştiri,
Yorumlar
Haber Yazılımı