Haber Detayı
07 Ağustos 2020 - Cuma 19:27 Bu haber 4564 kez okundu
 
Başbakan Tatar’ın “objektifimden” ismini verdiği sergisi açıldı
Başbakan Ersin Tatar, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı yararına hazırladığı fotoğraf sergisi açıldı.
KÜLTÜR&SANAT Haberi
Başbakan Tatar’ın “objektifimden” ismini verdiği sergisi açıldı

Başbakan Tatar’ın “Objektifimden” ismini verdiği sergi bugün saat 18.30’da İsmet Vehit Sergi Salonu’nda açıldı. Açılışa, Başbakan Tatar da katıldı.

Başbakan Tatar açılışta yaptığı konuşmada; 

"Fotoğraf! Tek kelimelik bir kavram. Ancak bazen binlerce kelimeyle tarif edemeyeceğimiz, hatta bazen kelimelerin tarif etmekte kifayetsiz kalabildiği, tarifsiz bir dünyayı bize gösteren bir kavramdır fotoğraf.

Fotoğrafı çeken ise, bir daha yaşanmayacak, bir anlığına yaşamı tek karede donduran, ölümsüzleştirendir.

 

İnsan fotoğrafı önce gözleriyle çeker, sonra makinesini kaldırıp o anı somutlaştırır, ölümsüzleştirir. İşte bu sergide, benim de elimden geldiğince sizlerle buluşturmaya çalıştığım fotoğrafları göreceksiniz.

Ayrıca sizlerle fotoğraflara sanat penceresinden bakma fırsatı da yaratacak bu sergide, sanatın sadece görsellikten ibaret olmadığına, sanatın paylaşmak olduğuna, paylaşıldıkça daha çok değer kazandığına, değer kazandıkça daha çok toplumsal ve kültürel faydaya dönüştüğüne de şahitlik edeceğiz.

 

Ülkemizin ve dünyamızın doğal ve kültürel değerlerini çağdaş yöntemlerle paylaşmak, özellikle de sosyal medyadan paylaşmak ve bu paylaşımların da paylaşılarak çoğalması, ülkemizin mevcut değerlerinin tekrar tanımlanmasına, tanınmasına ve her şeyden önce de kayıt altına alınmasına da vesile olduğu kanaatini taşıyorum.

Bugünün faydasının, çağımızın en zor hastalıklarından biri olan lösemi ile mücadele eden çocuklarımıza gideceğini, fotoğraf sanatı temelinde yapılan bu etkinliğin onlara yalnız olmadıklarını hatırlatmamıza vesile olacağını düşünüyorum.

 

Bu paylaşım, elbette ki yeterli değildir, ancak olması gerekendir. Çocuklarımızın aileleriyle ve tüm sevenleriyle birlikte verdiği bu çok zorlu yaşam mücadelesine küçük de olsa, bir nebze katkı koymak amacıyla fotoğraf sanatı temelinde yaptığımız bu etkinlik, inşallah çocuklarımız adına çok daha büyük faydaların ortaya çıkmasına vesile olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle yaşama tutunmak için insan aklının ve ruhunun algılayamadığı zorluklara metanetle göğüs geren çocuklarımızı, ailelerini ve onlara destek veren kişi, kurum, kuruluş ve tüm sanat severleri en kalbi duygularımla selamlıyor, sağlık ve esenlik dileklerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı..

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başbakan, Tatar’ın, “objektifimden”, ismini, verdiği, sergisi, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı