Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 08:09 Bu haber 5959 kez okundu
 
Appleʹın açığını bulan gençler 200 bin dolar ödül teklifini az buldu
Sosyal medyadan tanışıp arkadaş olan Mersinli Çayan Temel (20) ile Bursalı Oğuz Akçay (17), Apple telefonun sistemsel açığını bularak Appleʹın Neftlix ile imzaladığı gizlilik sözleşmesini ihlal ettiğini tespit etti.
TEKNOLOJİ Haberi
Appleʹın açığını bulan gençler 200 bin dolar ödül teklifini az buldu

2018 yılında telefonlarına video kayıt alma özelliği getiren dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olan Apple, Netflixʹteki film ve dizilerin internet korsanları tarafından çalınmasını önlemek için Netflix ile gizlilik sözleşmesi imzaladı. İki şirket arasında imzalanan sözleşme gereği, Apple telefonlardan Netlixʹten dizi ve film izlerken telefonun video kayıt alma özelliği devre dışı kalıyor.

 

Sosyal medyadan tanışıp arkadaş olan Mersinli Çayan Temel (20) ile Bursalı Oğuz Akçay (17), Apple telefonun sistemsel açığını bularak Appleʹın Neftlix ile imzaladığı gizlilik sözleşmesini ihlal ettiğini tespit etti.

 

ÖDÜLÜ AZ BULDULAR

İki teknoloji meraklısı genç, buldukları açık sayesinde Apple telefonlardan Netflix üzerinden dizi ve film izlerken 4K kaliteyle kayıt yapabiliyor. İki genç, program kullanmadan telefon ayarlarını değiştirerek Netflixʹten görüntü kaydı aldı. Apple, Temel ile Akçayʹa açığı düzeltmelerine yardımcı olmaları halinde kişi başı 100 bin dolar olmak üzere toplamda 200 bin dolar ödül teklif etti. Ödülü az bulan Temel ve Akçay, daha yüksek ödül teklif edilmediği sürece buldukları açığı Apple ile paylaşmayacaklarını söyledi.

 

ʹNETFLİXʹİN DEĞERİNİ DÜŞÜRÜRʹ

Buldukları açık hakkında bilgi veren Çayan Temel, ʹNormalde Apple ve Netflix arasında imzalanan gizlilik sözleşmesinden dolayı hiçbir Apple cihazından Netflixʹe girip ekran görüntüsü, video, filmlerde ve dizilerde alamıyorduk. Yapmış olduğumuz işlemler sonrasında bulmuş olduğumuz açık sayesinde bu işlemi gerçekleştirebildik. Korsan film sitesi sahipleri, film veya dizilerin yayınlandığı aynı gün, bunların ekran videolarını çekerek bunları aynı gün kendi sitelerinde yayınlarlar ve bu işlem Netflixʹin değer payını çok düşürürʹ dedi.

 

ʹFİLM SİTELERİ GÜNLÜK BİRKAÇ MİLYON DOLAR KAZANABİLİRʹ

İki büyük şirketle de ayrı ayrı görüştüklerini söyleyen Temel, ʹYaklaşık 5 gün kadar görüşmelerimizi sağladık. Hem Apple, hem de Netflixʹle görüştük. Detaylı bir şekilde anlattık ama bu kez kendileri teklif vererek bize kişi başı 100 bin dolar, yani toplamda 200 bin dolar teklif ettiler. Geçmişte yaptığı düşük ödüllendirmeler sonrası biz bu teklifi açıkçası pek fazla uygun görmedik. Çünkü film siteleri bunun sayesinde günlük birkaç milyon dolar kazanabilir. Daha uygun bir teklif sunulursa, bu açığı Apple ve Netflixʹe verip hatayı kapattırmak istiyoruz. Onun dışında görüşme kayıtlarımız, maillerimiz, bu açığın var olduğuna dair tüm kanıtlarımız mevcutʹ diye konuştu.

 

ʹİKİ ŞİRKETİ BİRBİRİNE DÜŞÜREBİLECEK BİR AÇIKʹ

Appleʹın daha önce de bir açığını bulan ve 100 lira gibi bir rakam ile ödüllendirilen lise öğrencisi Oğuz Akçay, ʹBiz bu açığı bulduktan sonra Apple ve Netflixʹle yaklaşık 5 gün kadar bir iletişim süreci yaşadık. Bize yapılan bir teklif vardı. Bu teklif yine bize geçmişte verilen teklifler gibi komik gelmeye başladı. Daha yüksek rakamlar bekliyoruz. Ortada bir gizlilik anlaşması söz konusu. İki şirketi birbirine düşürebilecek derecede bir açık bu. Bizimle iletişime geçip bu açığı kapatmak için her türlü açığı deneyeceklerdirʹ ifadelerini kullandı.

 

ʹKÖTÜ AMAÇLA KULLANMAYI DÜŞÜNMÜYORUZʹ

Ekrandan görüntü kaydı almak için telefon ayarlarının değiştirildiğini belirten Akçay, ʹApple cihazımı nasıl aldıysam, o şekilde kullanmaya devam ettim. Herhangi bir üçüncü derece yazılım kullanmadan yine Appleʹın kendi ekran videosu alma programıyla biz bu görüntüleri 4K ve HD görüntü alabiliyoruz. Apple cihazımdan bu görüntüleri, hiçbir program kullanmadan Appleʹnin ekran görüntüsüyle alabiliyorum. Bunu farklı ve kötü yazılım kullanan insanlara bedava bir şekilde sunabilirim. Biz bu açığı asla kötü amaçlı kullanmayı düşünmüyoruz. Geri dönüş bekliyoruz ve ciddi bir dönüş bekliyoruzʹ dedi.Hem Çayan Temel hem de Oğuz Akçay, daha önce de Appleʹın açıklarını bulmuş, küçük bir para ödülüyle ödüllendirilmişlerdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Appleʹın, açığını, bulan, gençler, 200, bin, dolar, ödül, teklifini, az, buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı