Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 11:40 Bu haber 4664 kez okundu
 
ABD, Uygur yasasını kabul etti...
Cengiz: ABD’nin kabul ettiği Uygur yasası Çin’e karşı verilen mücadelede yakılmış önemli bir meşaledir
DÜNYA Haberi
ABD, Uygur yasasını kabul etti...

Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti ve Doğu Türkistan Milli Merkezi Başkanı İsmail Cengiz yazılı açıklama yaparak, ABD’nin kabul ettiği Uygur yasasının Çin’e karşı verilen mücadelede yakılmış önemli bir meşale olduğunun altını çizdi..

 

Cengiz şunları söyledi;

Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’ye mensup senatörlerin çoğunluğunun (413 oy ile) kabulü ve Başkan Trump’ın imzası ile Uygur Haklarını Koruma Tasarısı’nın Amerika tarafından onaylanarak yasa haline getirilmesi diasporada sürdürülen Doğu Türkistan davası için gerçekten de 70 yıl sonra atılmış önemli ve tarihi bir adımdır.

Bu karar ile birlikte Amerika, Uygurların insani haklarının çiğnendiği gerekçesiyle Çin’e karşı siyasi, ekonomik yaptırımlarda bulunabilecektir. Bu durum Çin’in Doğu Türkistan Türklerine karşı bir nebze yumuşamasına neden olabilecektir.

 

Bu karar için Amerika’ya minnettar olsak da, ona güvenerek sırtımızı dayananın yanlış olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sadece “çıkarları” ile hareket eden Amerika Çin’e karşı sürekli tacizkar bir tavır içinde olmayacaktır.

 

Amerika Uygurlar için ne canından ne de kanından vazgeçmeyeceği gibi, üç kuruş menfaat temin ettiği anda davamızı satabilecek (davamızı rafa kaldıracak) karaktere sahip bir ülke olduğu gerçeğini unutmamız gerekir.  

 

Ancak sebep ne olursa olsun, Amerika’nın hedefleri ne olursa olsun, Trump’ın imzaladığı bu karar, Doğu Türkistan’ın bağımsız ve özgür olma davası yolunda Çin’e karşı verilen mücadelede yakılmış bir meşale olarak tarih sayfalarına kaydedilmiştir.

Arzumuz Amerika’nın Çin karşıtı bu tavrını, Doğu Türkistan halkının mutlu sona ulaşacağı tarihe kadar sürdürmesidir…

 

Bu vesile ile Türkiye, Suudi Arabistan, Japonya, Hindistan, Kanada gibi ülkelerin de parlamentolarında benzer kararlar almalarını talep ediyoruz.  


----
President Trump signed the Uyghur Human Rights Policy Act today. This decision taken by the USA is the most important step and milestone for East Turkistan Uyghur Turks after independence on the road to independence.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD,, Uygur, yasasını, kabul, etti...,
Yorumlar
Haber Yazılımı