Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 17:37 Bu haber 2500 kez okundu
 
ABD Korsanlık yapıyor...Sağlık kitlerine el koyuyor..
Atlantik ötesi ortaklarla uzlaşmanın bir yolu yok, küresel kriz zamanlarında bile vahşi batı yöntemleri olmamalı
DÜNYA Haberi
ABD Korsanlık yapıyor...Sağlık kitlerine el koyuyor..

ABD, corona virüsle mücadele önem taşıyan maske, ventilatör ve diğer önemli tıbbi ekipmanların diğer ülkelere gönderilmesini engellenmekle suçlanıyor.

 

Geçen hafta, Almanya, Fransa ve Brezilya, Çin'den gelen tıbbi malzeme siparişlerinin şüpheli bir şekilde ABD'ye yönlendirildiğini iddia etti. Barbados Hükümeti ise ada ülkesine bağışlanan 20 ventilatöre ABD’li yetkililer tarafından el konulduğunu öne sürdü.

 

ABD, corona virüs tedarik pazarının gittikçe daha sıkışık hale gelmesiyle, corona virüsten korunmak ve tedavi amacıyla satın alınan maske, ventilatör ve diğer önemli tıbbi malzemelerin diğer ülkelere girişini engellemekle suçlanıyor.

 

Dünyanın birçok ülkesinde devlet insanları Beyaz Saray tarafından sarf malzemeleri satın almak için kullanılan yöntemleri sorguluyor. Bu yöntemler arasında Alman polisine yönelik maskelerin gönderilmesini yönlendirmek ve orijinal satıcılara Fransa’ya büyük bir koruyucu ekipman sevkiyatını yasaklamak gibi şüpheli durumlar bulunuyor.

 

Öte yandan, Trump yönetimi söz konusu  raporlara karşı sert bir itirazda bulunarak Politico'ya yaptığı açıklamada iddiaları "tamamen yanlış" olarak nitelendirdi.

 

ALMAN POLİSLERİ İÇİN VERİLEN MASKE SİPARİŞİNE EL KONULDU
Almanya geçen ay Berlin’deki polisler için Çin’den 200 bin adet N95 maskesi sipariş etti. Ancak, Alman yetkililerin bildirdiğine göre maskelere Tayland aktarmasında el konuldu ve 3 Nisan’da ABD’ye yönlendirildi. Maskelerin ABD’li bir üretici olan 3M firması tarafından gönderildiği belirtildi, ancak şirketin bunu reddettmesinin ardından maskeleri kimin ürettiğini netleştirmek için çalışıldığı aktarıldı.

 

"ABD MODERN KORSANLIK YAPIYOR VE HALA VAHŞİ BATI YÖNTEMLERİ KULLANIYOR"
Berlin eyaletinin İçişleri Bakanı Andreas Geisel, Financial Times’a verdiği demeçte durumu “modern bir korsanlık" eylemi olarak tanımlayarak şu ifadeleri kullandı: "Atlantik ötesi ortaklarla uzlaşmanın bir yolu yok, küresel kriz zamanlarında bile vahşi batı yöntemleri olmamalı"

 

"FRANSA'NIN VERDİĞİNİN ÜÇ KATINI ÖDEDİLER"
Aynı gün, Fransız yetkililer son anda Çin'den gelen bir maske siparişinin iptal olduğu  iddia ettiler. Guardian’ın haberine göre, ABD’li yetkililer, Fransa’nın verdiği paranın 3 katınını vererek Shangay’dan havalanan kargo uçağını ABD’ye yönlendirdi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD, Korsanlık, yapıyor...Sağlık, kitlerine, el, koyuyor..,
Yorumlar
Haber Yazılımı