Gardiyanoğlu;”Kamu Hastaneleri Başhekimlerini Göreve Davet Ediyoruz’

0

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB) yönetim kurulu olarak tüm kamu hastaneleri başhekimlerini yakında başlatacağımız hukuk mücadelesinde taraf olmamaları ve mevcut yasalara  uymaları konusunda göreve davet ediyoruz.

Bilginizde olan ancak bırakın hiçbir maddesinin yasal dayanağı olmamasını kendi içinde  bile her şey kılıfına göre uyarlanan Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Değişiklik  Tüzüğü  28  Temmuz 2017 tarihinden beri yürürlüktedir.

Bu tüzük gereği sizlerin bir yıldan beridir her ayın ilk iş günü  özel hasta bakma  veya ameliyat  hakkını kullanmak isteyen hekimlerin listelerini hazırlayıp (Tüzük Madde:15)  önce kamu hastanelerinin şartlarının buna uygun olup olmadığını, olmaması halinde ise  hangi sağlık kuruluşunda hangi tarihte ve hangi saat dilimleri dahilinde  hasta kabul edeceklerini   bakanlığa yazılı olarak bildirmeniz, bakanlığında bu listeyi üç iş günü içerisinde ilgili  kuruluşa yine yazılı olarak iletmesi  tüzük gereğidir (Tüzük Madde:16-3/2).

Çok acıdır ki her şeyi kılıfına uydurmaya alışan  bakanlığımız yıllardan beridir üç maymunları oynamakta  ve mahkeme kararlarının hiçe sayılmasına   göz yummaktadır.

Tüm  bunların  yanında var olan Mandamus Emri ve yakın geçmişte Anayasa Mahkemesinin  vermiş olduğu (Kamu hekimleri özel hasta bakamaz) kararların  gereğini yapmanızı sizlerden talep etmekteyiz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi yazınız