“ABD Başkanı Trump, Cehennemin Kapılarını Araladı”

ABD’nin Kudüs kararı Müslümanları ayaklandırdı! Yarın kılınacak Cuma namazı sonrasında Ortadoğu’da ve Türkiye’de kitlesel eylemlerin yapılacağı bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, tüm tepkilere rağmen canlı yayında ‘Kudüs İsrail’in başkentidir’ dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, seçim çalışmalarında ve başkanlık koltuğuna oturduktan sonra  islam dünyasına karşı sürekli saldırgan açıklamalar yapmaktaydı. Dün canlı yayında, başta İslam dünyası olmak üzere AB ve birçok uluslararası kuruluşu hiçe sayarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etti.

Trump, Cehennemin kapılarını araladı. Bu öfke İsrail’i vuracak’…

Ortadoğu’daki ateşe benzinle giden Donald Trump, biryandan resmi evrakı imzaladı, öte yandan Müslümanları ayaklandırdı. Trump’ın kararına Dünyanın her noktasından tepki üstüne tepki gelirken, yarın Filistin’de ve Türkiye’de cuma namazı sonrası kitlesel eylemler bekleniyor. Dün gece onlarca analist de Başkan’ın kararını değerlendirerek aynı noktaya değindi: ‘Trump, Cehennemin kapılarını araladı. Bu öfke İsrail’i vuracak’…

Alimlerden Kitlesel Eylem Çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Kudüs için Müslümanlara “kitlesel eylemler” başlatma çağrısında bulundu.

Türkiye’den Tepkiler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Sadece Türkiye’den ya da Müslüman dünyasından değil, dünyanın her yerinden gelen uyarılara rağmen Trump Kudüs hakkında açıklamasını yapmıştır. Sorumsuz açıklamayı kabul etmiyor ve kınıyoruz. Böyle bir açıklama uluslararası hukuklara aykırıdır. Güvenlik konseyi dahil üyelerine saygı gösterilmelidir. ‘Ben böyle bir açıklama yaptım bu böyle olacak zannediliyorsa’ yanılıyorlar. Kudüs bir açıklamayla İsrail’in başkenti olmaz. Bu açıklamayı reddediyoruz ve kınıyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısıİbrahim Kalın: ABD yönetiminin Kudüs’le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz. Bütün dünya, uluslararası hukuk ve BM kararlarını ihlal eden bu kararı reddetmeli ve Filistin halkının yanında yer almalıdır.

Olağanüstü Toplantı

Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüştüğü liderleri, İslam ülkeleri arasında ortak hareket edilmesi ve koordinasyonun sağlanması için 13 Aralık Çarşamba günü İstanbul’da toplanacak olan olağanüstü zirveye davet etti.

Erdoğan: Hükümsüzdür

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Beştepe’de Ürdün Kralı II. Abdullah ile biraraya geldi.  Görüşmelerinde bölgedeki güncel gelişmeleri ele aldıklarını ve görüşmelerinin en önemli başlığını Kudüs’teki gelişmelerin teşkil ettiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kudüs’ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası hususunda Ürdün ile aynı hissiyatı paylaşıyoruz. Ürdün Haşimi Krallığı’nın Kudüs’teki kutsal mekanların hamisi olarak oynadığı kritik rolü çok önemsiyoruz. Kudüs’ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım tüm İslam aleminde infiale sebep olacaktır. Bu, barış zeminini dinamitleyecek, bölgemizde yeni gerilimlerin, yeni çatışmaların fitilini ateşleyecektir.

Kudüs tüm Müslümanların ‘harim-i ismeti’dir, göz bebeğidir. Kimden gelirse gelsin bu tarihi hakikati göz ardı eden her yaklaşımın sonu hüsrandır, felakettir. Bölgemizin huzur, barış ve güvenliği iç politik hesaplara kurban edilemeyecek kadar önemlidir. Ortadoğu’da istikrar için yegane yol 1967 sınırları dahilinde bağımsız bir Filistin Devleti’nin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde vücut bulmasıdır.”

Kaynak: Timeturk