Boynu Kırılan İngiliz Turist Hayata Döndü

Bayramın İlk Gününde Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nde Yüksek Felç Riski ve Hayati Tehlikesi Bulunan İngiliz Turistin Boyun Kırığı Nöro Monitörizasyon Sistemi Kullanılarak Ameliyat Edildi

Bisiklet’ten Düşme İle Yüksek Felç Riski Taşıyan Boyun Kırığı Oluştu

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniği’ne şiddetli boyun ağrısı şikayeti ile müracaat eden İngiliz hasta bir gün öncesinde başında kask ile birlikte bisikletten düştüğünü ve sonrasında şikayetlerinin başladığını ifade etti. Hastanın muayenesinde belirgin bir nörolojik araz saptanmadı. Ancak, yapılan x-ray grafi ve tomografi tetkikinde 2. boyun omurgasında ciddi bir kırık olduğu (Tip II odontoid kırık) ve 1. boyun omurgasının bu kırık kemik parçası ile birlikte omurilik kanalına doğru kaydığı saptandı. Bunun dışında hastanın 7. boyun omurgasının arka kısım kemik yapısında da nispeten daha önemsiz bir kırık saptandı.

Girne Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Bölümü bünyesinde bulunan 3 Tesla yüksek rezolusyonlu MR çekimi ile omurların ön tarafında bulunan güçlü bağ yapısının da yırtık olduğu ve kırık kemik parçasının omuriliği ezmesini sadece omurların arka kısmında bulunan bağ yapısının engellediği görüldü.

Bayramın İlk Gününde 3 Doktorla Birlikte 12 Kişiden Oluşan Anestezi ve Ameliyat Ekibinin Gerçekleştirdiği Ameliyat 5 Saat Sürdü 

Bu tür boyun kırıklarının yüksek felç riski taşıması, hatta hayati fonksiyonlarında kayba neden olabileceği düşünülerek hasta acil olarak bayramın 1. günü  Dr. Suat Günsel Hastanesi’nde  başarılı bir ekip çalışması ile ameliyat boyunca intraoperatif nöromonitörizasyon ile hastanın nörolojik durumu takip edilerek ameliyat  edildi. Hasta 1 gece yoğun bakımda takip edildikten sonra odasına alındı ve mobilize edildi. Yapılan kontrol radyolojik tetkiklerinde ameliyatın başarılı olduğu ve bir komplikasyon gelişmediği görüldü.

Operasyon Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Halil İbrahim Seçer, Dr. Ramadan Özmanevra ve Dr. Meltem Tabuk önderliğindeki anestezi ve ameliyat ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Yüksek Teknolojik Sistem Eşliğinde Ameliyatlar Başarı İle Gerçekleştiriliyor

Doç. Dr. Halil İbrahim Seçer:

“Boynun 2. omurunun bu tür kırıklarının çok tehlikeli olduğu, en kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.  Bu tür kırıklarda bağ yırtılması da varsa kırık kemik parçasının omuriliğe ve beyin sapı alt kısmına bası yaparak hastada ani kol ve bacaklarında felç ve hatta solunumunu durdurarak ani ölümlere neden olabileceğini bildirdi. Bu nedenle hastanın ameliyat pozisyonu verilirken bile nörolojik durumunun takibinin yapılması gerektiğini ve bu esnada da basının artabileceğini, bu tür ameliyatların mutlaka intraoperatif nöromonitörizasyon sistemi dediğimiz, omuriliğin tüm nörolojik fonksiyonlarının takip edildiği bir teknolojik sistem eşliğinde yapılması gerektiğini ifade etti. Hastanın bu teknolojik sistem eşliğinde boynun arka tarafından açılarak boynun 1. ve 2. omurlarının vida ve rot sistemleri ile birbirine sabitlendiğini söyledi. Ayrıca ameliyat sırasında vidaların yönlerinin takip edilebilmesi ve vidanın büyük damarlara ve nörolojik yapılara hasar vermemesi için sürekli x-ray takibi yapabilen intraoperatif skopi cihazının kullanıldığını vurguladı.”

Doç. Dr. Halil İbrahim Seçer, tam donanımlı ameliyathane, yoğun bakım ve yataklı üniteleri ve yüksek teknolojik cihazlara sahip Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Beyin ve Sinir Cerrahisi ile ilgili tüm ameliyatların başarılı bir şekilde yapılabildiğini, yapılan ameliyatlarla da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir çok ilke imza atıldığını bildirdi. Bu başarılarda başta yönetimimiz olmak üzere multidisipliner bir aile ortamında tüm personelin katkılarının olduğunu ifade etti.

Reklam